Choroby serca – realne zagrożenie

Z powodu chorób serca na świecie umierają miliony osób. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale także i młodych. Choroby serca często rozwijają się stopniowo. Często przebiegają również bez żadnych, widocznych objawów. Niekiedy wykrywane są podczas przypadkowego badania.

Chorobom serca można jednak skutecznie zapobiegać. Pomimo tego wskaźnik zachorowań utrzymuje się na takim samym poziomie. Warto zadbać o własne serce, ponieważ leczenie tego typu schorzeń zazwyczaj jest długotrwałe, a czasem nawet wręcz niemożliwe. Za jedną z najgroźniejszych chorób serca uważa się zawał mięśnia sercowego. Zazwyczaj choroba ta dotyczy osób w średnim wieku, jednak coraz częściej zawał wykrywany jest u młodszych pacjentów.

Najczęstszą tego przyczyną jest długotrwały stres. Na pracę serca niekorzystnie wpływa także dym tytoniowy. Osoby po zawale muszą trwale zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe. Bez tego powrót do zdrowia jest niemalże niemożliwy i może skończyć się nawet kolejnym zawałem. Zawał mięśnia sercowego częściej występuje u mężczyzn.

analizator składu ciała poznań

Osobom, które chcą zadbać o serce zaleca się aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Wskazane jest także wyeliminowanie wszelkich używek oraz stosowanie zasad prawidłowego odżywiania. Zdrowa dieta oraz sport to najlepsze sposoby na uniknięcie chorób serca. Warto również wypróbować powszechne sposoby na odstresowanie. Z kolei osoby w średnim wieku powinny regularnie wykonywać badania serca.