Czy interesują nas zabytki?

www.eugeniuszmalkowski.pl univers.com.pl

Są ludzie, którzy w ogóle nie interesują się zabytkami. Uważają, że ich zwiedzanie i oglądanie to strata czasu, że nie ma tam nic ciekawego poza starociami i niemodnymi rozwiązaniami. Co więcej nie ma tam żadnej zabawy, tym bardziej jeśli podczas zwiedzania nie można dotykać eksponatów i jeszcze trzeba się trzymać jedynie wytyczonej ścieżki. Jak się jednak okazuje, cały czas rośnie grono osób, dla których zabytki są ważne, które chcą poznawać te ważne i mniej istotne miejsca, którzy widzą jak wielką wartość mają zabytki, bo są takim pomostem między nami i tym co teraz się dzieje, jak i między naszymi przodkami i tym, co działo się w tym miejscu setki lat temu.

Dobrze, że są takie osoby, bo im więcej będzie zainteresowanych zabytkami, tym więcej osób będzie zaangażowanych w dbanie o te miejsca i ich rozpowszechnianie.

Wiele zależy od przekazu

Powinniśmy dokładać starań, aby jak najwięcej osób miało możliwość i przede wszystkim chciało zwiększać swoją wiedzę na temat zabytków. To oznacza, że powinniśmy pomyśleć o tym, jak je przedstawiać w ciekawy sposób, tak aby wzbudzały zainteresowanie bez względu na wiek słuchaczy. Oczywiście możemy o wszystkim opowiadać znudzonym głosem, ale możemy także zainwestować w różnego rodzaju technologiczne rozwiązania, które sprawią, że zwiedzanie danego zabytku będzie ciekawsze, przedstawione w bardziej przystępny sposób, a dodatkowo jeszcze będzie bardziej pobudzało wyobraźnię.

www.pozytywnyegoizm.pl

Może się okazać, że jeśli jakiś zabytek zostanie przedstawiony w odpowiedni sposób, to rozbudzimy w ludziach chęć bliższego poznawania takich miejsc, dzięki czemu ich świadomość będzie coraz większa, a więc też łatwiej będzie się im utożsamiać z tym, co działało się nie tylko w tym miejscu, ale i w całym kraju.

Zgłębiajmy wiedzę samodzielnie

Jeżeli interesują nas zabytki, to z pewnością staramy się jak najwięcej podróżować i poznawać nowe miejsca. Z uwagą słuchamy tego, co mówi nam przewodnik, dokładnie oglądamy każdy fragment zabytku, do którego tylko mamy zapewniony dostęp. Jednak warto się tutaj postarać również o to, aby we własnym zakresie zwiększać swoją wiedzę o danym zabytku.

Możemy to zrobić jeszcze przed pobytem w tym miejscu, aby już podczas zwiedzania posiadać odpowiednią wiedzę i weryfikować to, co udało nam się znaleźć, z tym co usłyszymy i zobaczymy podczas zwiedzania. Ale możemy też jechać w takie miejsce bez żadnej wiedzy, słuchać co mówi przewodnik i dopiero po powrocie do domu zgłębiać swoją wiedzę na ten temat. Nie jest ważne, w jakiej kolejności będziemy to robili. Najważniejsze jest to, żebyśmy w ogóle zainteresowali się zabytkami.

Zabytki są ważne, bo łączą nas z historią i z ludźmi, którzy żyli przed nami. Dlatego im więcej będziemy o nich wiedzieli, tym będzie lepiej, tym łatwiej będzie nam wykorzystać te historyczne wydarzenia do codziennego życia.