O zabytki należy dbać w odpowiedni sposób

Wiadomo, że czas jest zdradliwy, a to powoduje, że im więcej go upłynęło od momentu powstania jakiegoś budynku czy pomnika, tym gorzej będzie się on prezentował i tym bardziej będzie się niszczył. Jeśli dodamy do tego jeszcze działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce czy mróz, to będziemy rozumieli, że czasami te zmiany zachodzą w bardzo szybkim czasie, a co się z tym wiąże, jeśli nie będziemy uważni, to nie zdążymy zareagować. Dlatego też, tak ważne jest to, aby cały czas kontrolować stan zabytków, aby sprawdzać czy nie wymagają one jakichś napraw.

Jeśli coś przeoczymy, to może się okazać, że niszczenie takiego zabytku będzie postępowało jeszcze szybciej, aż w końcu trudno będzie to wszystko naprawić i doprowadzić do poprzedniego stanu. Jednak pamiętajmy, że o zabytki należy dbać z odpowiednią troską.

Nie ma miejsca na dowolność

Zabytki, zwłaszcza jeśli mówimy o budynkach, były budowane w określony sposób, z określonych materiałów, które były charakterystyczne dla czasów, w których powstawały.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby podczas niewielkich napraw, czy poważnych remontów nie zmieniać ich charakteru. Nie zakrywać tego, co dawniej przesądzało o ich pięknie, tylko dlatego, że teraz takie dekoracje, malunki czy wykończenia uważamy za przestarzałe i nieatrakcyjne. Jeśli chodzi o renowację zabytków, to należy również pamiętać o tym, że nawet kolory powinni być tam zachowane i jak najbardziej zbliżone do oryginałów.

To wszystko właśnie sprawia, że z jednej strony niezwykle trudno przeprowadza się renowację zabytków, ale z drugiej nawet po setkach lat możemy patrzeć na coś, na co patrzyły pokolenia przed nami, ze świadomością, że wszystko w tym miejscu, wówczas wyglądało tak samo.

Wszystko musi być konsultowane

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje taka funkcja, jak konserwator zabytków. To on powinien pilnować, w jakim stanie jest dany budynek, czy nie wymaga jakichś remontów.

Jeżeli okażą się one niezbędne, to właśnie konserwator zabytków musi pilnować tego, w jaki sposób są one wykonywane, czy są zachowywane wszystkie wytyczne, czy te działania są zgodne z tym, co znajdowało się w tym miejscu pierwotnie. Ponieważ wszystko musi być tutaj zatwierdzone, a dodatkowo jaszcze każdy etap musi być pilnowany, to zazwyczaj taka renowacja zabytków wiąże się nie tylko z ogromną ilością czasu, jaki jest na to potrzebny, ale również z bardzo dużą ilością pieniędzy, jakie trzeba włożyć w odnowienie tego zabytku. Jeżeli zabytki nadal mają nimi pozostać i jeśli mają świadczyć o tym, co działo się tam w przeszłości i jaki styl wówczas panował, to nie można w nich nic zmieniać.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby konserwator zabytków dobrze wykonywał swoją pracę i żeby nie pozwalał na żadne zmiany, które mogłyby zmienić charakter danego zabytku.