Warto poznawać najbliższe zabytki

www.kojikamoji.pl academy.asseco.pl

Zazwyczaj przechodzimy obojętnie obok różnych zabytków. Czasami na nie spojrzymy, ale na większości ludzi nie robią one większego wrażenia, zwłaszcza jeśli nie są wpisane na żadną listę atrakcji do obejrzenia czy ogólnie nie są znane. A szkoda, bo w wielu miejscach, istnieje wiele zabytkowych budynków, pomników czy drzew, z którymi wiążą się niesamowite historie, które z jakiegoś powodu są bardzo ważne dla danej społeczności.

Oczywiście nie ma szansy, aby poznać je wszystkie, ale przynajmniej te, które znajdują się w naszej okolicy powinniśmy znać. Nawet wówczas jeśli nie są one znane na większym terenie i tak naprawdę mają o nich pojęcie tylko i wyłącznie miejscowi mieszkańcy.

Im większa wiedza, tym większa dbałość

Często jest tak, że dobrze znamy te zabytki, które są sławne, o których wie tysiące ludzi, które uważane są za atrakcję turystyczną i są rozgłaszane.

To powoduje, że zawsze znajdą się jacyś ludzie, którzy nie tylko chcą te miejsca zobaczyć, ale również tacy, którzy chcą o nie dbać. Dzięki ich pracy zabytki te cały czas pięknieją, pokazują swój charakter i styl, a jednocześnie utrzymywane są w takim samym wyglądzie jak były od momentu powstania, bo odpowiedni do tego inspektorzy pilnują, aby żadne prace nie były wykonane bez ich wiedzy i żeby wszystko było zrobione tak, jak to było wcześniej. Niestety, jeśli jakieś zabytki nie należą do tych sławnych i ogólnie znanych, to zazwyczaj zainteresowanie nimi jest znikome.

To z kolei powoduje, że brak jest chętnych, a niejednokrotnie również pomysłu, kto miałby się nimi zająć i w jaki sposób można byłoby je wykorzystać. To też oznacza, że zaczynają one niszczeć, niejednokrotnie dochodzi do ich dewastacji, a to powoduje, że te ważne dla lokalnej historii miejsca, powoli odchodzą w zapomnienie.

Może warto organizować wycieczki?

Z pewnością warto się zastanowić, czy nie chcemy zorganizować wycieczki, która biegłaby od jednego zabytku do drugiego, tak aby podczas takiej wyprawy można było bliżej poznać przynajmniej kilka zabytków.

Jak się okazuje, w każdym rejonie jest ich nawet dość sporo, a to oznacza, że naprawdę warto dokładnie im się przyjrzeć, poznać ich historię, legendy jakie krążą na ich temat, jak również sprawdzić czy nie ma między nimi powiązania. Oczywiście na temat niektórych zabytków możemy mieć problem ze znalezieniem informacji, ale to także może się okazać fajną przygodą, zwłaszcza jeśli będziemy to robić w większej grupie, której członkowie będą się wspierać w swoich działaniach. Poznajmy zabytki w naszym rejonie i ich historię.

Może się okazać, że dotrzemy wówczas do wielu niesamowitych opowieści, które realnie wpłyną na nasze podejście do życie i patrzenie na to wszystko, co nas otacza. A im większą będziemy mieli o nich wiedzę, tym bardziej będziemy chcieli je chronić w przyszłości.