Wszystko na temat choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa jest jedną z najczęstszych schorzeń serca. Często nazywana jest także chorobą niedokrwienną serca czy dusznicą bolesną. Przyczyną choroby jest zazwyczaj zwężenie średnicy tętnic, co skutkuje niedostatecznym dopływem tlenu do serca.

Warto wspomnieć, że zapotrzebowanie na tlen jest znacznie większe w podczas wysiłku fizycznego. Wszelkie niedobory tlenu skutkują nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Śmiertelność z powodu choroby wieńcowej zalicza się do najwyższych.

Ryzyko zachorowania dotyczy w szczególności mężczyzn w średnim wieku oraz kobiet po menopauzie. Chorobie wieńcowej sprzyjają również inne dolegliwości, takie jak nadciśnienie tętnicze. W wielu przypadkach choroba ta przebiega niemal całkowicie bezobjawowo.

Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Jakie są objawy choroby wieńcowej? Wielu chorych uskarża się na charakterystyczne uczucie palenia mieszczące się w okolicach mostka. Niekiedy jednak typowe bóle napadowe pojawiają się w mniej typowych miejscach.

www.jovanka.co.uk

Lekarze alarmują, że tego typu ból pojawia się najczęściej na skutek wysiłku fizycznego. Ból stopniowo mija tuż po spoczynku. Ból może wystąpić również z powodu nadmiernego stresu, zbyt obfitych posiłków bądź zimna.

Leczenie choroby polega przede wszystkim na unikaniu czynników, które powodują ból. W niektórych przypadkach chorzy muszą stosować odpowiednie leki farmakologiczne. Najczęściej jest to nitrogliceryna.

Równolegle leczone są także współistniejące choroby.