Nerwica serca
Nerwica serca jest jednym z częstszych schorzeń. W wyniku nerwicy pojawiają się zaburzenia w pracy serca. Nerwica jest efektem niewłaściwego działania ośrodkowego układu nerwowego. Nerwica serca pojawia się najczęściej na tle lękowym. Zazwyczaj lęki te związane są z niepowodzeniami w życiu zawodowym i prywatnym czy niskim poczuciu własnej wartości.
Schorzenie może objawiać się na kilka sposobów. Zazwyczaj jest to ból odczuwalny w okolicach klatki piersiowej, kołatanie serca, uczucie niepokoju i duszności. Chorzy często wykonują specjalistyczne badania, które przeważnie nie wykrywają żadnych nieprawidłowości. Ból zazwyczaj opisywany jest jako kłujący i przeszywający. Często zwiększa on niepokój chorego.
Bóle te mogą utrzymywać się nawet do kilku dni. Stanowią zatem przeciwieństwo bólów wieńcowych, które trwają do kilkunastu minut. Ponadto bóle na tle nerwicowym nie promieniują do innych miejsc oraz nie są związane z wysiłkiem fizycznym. Nerwica serca może się także objawiać wzmożoną potliwością. Dodatkowo skóra staje się bledsza, a nawet nieprzyjemna w dotyku.
Nerwica serca negatywnie wpływa na jakość życia chorego. W skrajnych przypadkach schorzenie może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Leczenie opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranej psychoterapii. Chory powinien unikać także wszelkich, szkodliwych czynników. Do ogólnych wskazań zalicza się także uprawianie sportu czy prowadzenie uregulowanego trybu życia.
Istotna jest także odpowiednia ilość snu i wypoczynku.