Jednym z kluczowych produktów przetwarzania folii są opakowania. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ bardzo wiele, a wręcz większość z nich powstaje z plastiku, a folia to najczęściej plastik. Istnieją wprawdzie warianty biodegradowalnych folii pozyskiwanych z surowców roślinnych, jednakże z uwagi na dość wysokie koszty produkcji oraz słabe zaplecze wytwórcze pozostają one raczej ciekawostką. Folie służą więc do wytwarzania rozmaitych typów opakowań, które spotyka się w różnych branżach. Można tu wskazać spożywczą, ale też elektronikę użytkową, zabawki i wiele innych.
Powszechność folii wokół nas może wręcz zaskakiwać, jeśli zastanowić się nad tym bardziej – w większości przypadków nie zastanawiamy się nad tym w ogóle i nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji, które może to za sobą pociągać. Co zatem pakuje się w folie i w jaki sposób jest ona wykorzystywana? Na pewno można tutaj wskazać wyroby porcjowane i paczkowane, zwłaszcza mięsa i wędliny, jak również sery. Opakowania tych wyrobów są powszechnie wykonane z plastików, co nie jest zaskoczeniem. Tylko ten materiał w połączeniu z procesem pakowania w atmosferze ochronnej gwarantuje towarom zachowanie świeżości przez dłuższy czas. Tak przygotowane paczki są szczelne i na tyle wytrzymałe, że bez trudu znoszą realia logistyki handlowej – transportu, rozładunku i zatowarowania w sklepach docelowych.
Zastąpienie foliowych rozwiązań innymi w tym przypadku byłoby naprawdę trudne, więc folia jest i nadal będzie sojusznikiem producentów żywności. Decydują o tym w podobnym stopniu względy ekonomiczne, jak i praktyczne. Skala występowania foliowych opakowań jest naprawdę spora Dalej można wskazać całą gamę artykułów przemysłowych, które także są pakowane w folie. Warto w tym momencie wspomnieć o szalenie popularnych na całym świecie blistrach. Są one formowane na ciepło i bardzo efektywnie zabezpieczają produkty przed uszkodzeniem.
Jednocześnie opakowanie blistrowe jest samo w sobie lekkie, estetyczne i niedrogie. Z blistrów korzysta się w kontekście różnych wyrobów z zakresu elektroniki użytkowej, takich jak karty pamięci czy akcesoria komputerowe. Czasami blistry występują w kombinacji z papierem lub kartonem, choć z uwagi na ich zadrukowanie często także one są klasyfikowane jako tworzywa sztuczne – warto o tym pamiętać w kontekście segregacji odpadów. Ponadto folie służą za materiał do produkcji opakowań niektórych elementów odzieży, zwłaszcza tej oferowanej w ramach sprzedaży poza butikami – chociażby na targowiskach. Odzież jest tam zazwyczaj przechowywana w pudłach kartonowych, a poszczególne sztuki są zapakowane w foliowe worki.
Część z nich posiada nadruki z brandem, a te lepiej wykonane stanowią całkiem estetyczne rozwiązanie w kontekście eksponowania strojów nawet w warunkach sklepowych. Poza tym można wskazać także szereg innych obszarów, w których folie stały się rozwiązaniem powszechnym, a opakowania z nich wykonane są branżowym standardem.